Menu

Kuidas valmistada maitsev röstbiif/ahjupraad veiselihasõpradele

Rohumaaveiseliha ahjus küpsetamine on üks parimaid viise nautida selle õrnust ja maitset. Ahjus küpsetamiseks sobivad veise tagaosa tükid: pähkeltükk ja välistükisilm. Kui küpsetamseks pole aega ja püsivust, on kõige kiirem viis kuumutada ahi umbes 160 kraadini, liha ahju pista ning termomeetrilt jälgides valida sobiv liha küpsusaste.

Kuigi ahjus küpsetamine on üks lihtsamaid veiseliha valmistamise viise, on siiski mõningad reeglid, millest traditsioonilise rohumaaveise ahjuprae juures kinni pidada.

Reegel 1:
Marineeri või pruunista tervet lihatükki panni. Parim viis veiseliha pruunistada on kasutada malmpanni. Rohumaaveise puhul ei pea kasutama kõrgeid temperatuure.

Reegel 2:
Ära pane kunagi liha otse külmkapist kuuma ahju, lase tal seista tunnike toatemperatuuril. Liha tõstmine külmkapist otse ahju või pannile teeb liha sitkemaks.

Reegel 3:
Kõige parem on kasutada emailitud ahjupanni, kõige lihtsam on kasutada ahjuplaate. Aseta ahjuplaat lihaga alati altpoolt teise vahesse.

Reegel 4:
Kasuta kõrgelt temperatuurile madalale temperatuurile laskumise meetodit. Traditsiooniliselt on liha ikka tulel küpsetatud, seega liha küpsetamise edenedes tuli vaibub ja temperatuur langeb. Kõrge temperatuur annab maitsva kooriku ning langev temperatuur õrna ja maitsva prae.

Reegel 5:
Kasta liha küpsetamsie ajal ahjupannile kogunenud lihamahladega.

Reegel 6:
Lõika ahjupraad tükkideks ristikiudu.

Liha pruunistamine pannil

Tõsta liha toatemperatuurile. Sulata või paksupõhjalisel malmpannil. Kui või hakkab kergelt suitsema, siis pruunista liha kõikidelt külgedelt, keera vastavalt vajadusele ehk siis enne, kui liha panni külge jääb. Tõsta liha taldrikule ja jäta jahtuma. Kui liha on jahtunud, siis pane üheks ööks külmkappi või hoia paar tunnikest toatemperatuuril, enne kui ta ahju paned. Eelpruunistatud liha valmib poole võrra kiiremini kui marineeritud liha. 

Et teada saada, kas ahjupaad on valmis, tuleb kasutada lihatermomeetrit.

  • toores
  • keskmiselt toores
  • keskmine
  • küps
45-49°C
49-54°C
55-60°C
60 ja enam°C