Menu

Tee maitsev roog potipraest paari lihtsat reeglit järgides

Liha potis küpsetamine on valmistamise viis, mis aitab ka sitkema liha muuta õrnemaks ja maitsvamaks. Et liha tuleks meelepärane, pehme ning maitsev, tuleks järgida paari lihtsat reeglit: 

1. Marineerimine 

Marineerimisel mitte lihale soola lisada. Soolamine ennem serveerimist teeb liha vaid sitkemaks. Marinaad ei tohiks sisaldada veini ega äädikat, kuna happelisus muudab veise liha samuti sitkeks.

2. Eel-pruunistamine

Eel-pruunistamine on väga tähtis osa liha valmistamisel. Liha pind peab olema enne pruunistamist kuiv. Kuumus ei tohiks kunagi üle keskmise tõusta. Liha peab igalt poolt ühtlaselt pöörama, et kõik küljed oleks kenasti pruunistatud, ilma liha kõrvetamata. Kui liha on pruunistatud, lase sel veidi aega seista ja jahtuda. Kombinatsioon liha eel-pruunistamisest ning hiljem selle seista laskmisel muudab liha tõeliselt pehmeks ja hõrguks.

3. Köögitarbed
Maitsva liha valmistamisel on väga tähtis kasutada õigeid köögitarbeid. Suurepärasteks vahenditeks liha küpsetamisel on malmist pann koos malmist kaanega.

4. Puljong
Põhialuseks on hea, naturaalne, traditsiooniline puljong. Puljongid peaksid olema ise valmistatud, milles on palju maitseid ja toitaineid, mis aitavad liha hoida õrna ning pehmena, samaaegselt suurepärast maitset roale lisades (vt retsepti siit). 

5. Küpsetamine (tasasel tulel podiseda lasta)
Kui liha podiseb, peaks vedelik vaikselt mullitama. Arvatakse, et vedelik peaks vaevalt mullitama, aga potisisu muutub paremaks just aeglase, pideva mullitamise tagajärjel.

6. Liha küpsuse testimine
Rohusöödal olev liha küpseb kiiremini ning potipraad on valmis varem, kui oodatagi oskad. Kui kahvel läheb lihast lihtsalt läbi, on see valmis.

Jaanuar 2013 lõpuni nüüd ka potipraele sooduspakkumine

Vaata ka erinevaid retsepte potipraest: